dr Henryk Jan Botor, kompozytor, organista.
Naukę gry na fortepianie pobierał najpierw prywatnie pod kierunkiem Ewy Szymiczek-Tuszyńskiej, później w szkołach muzycznych w Tychach i Bielsku-Białej pod kierunkiem Barbary Bock, Aleksandry Dębnickiej oraz Marii Świerczek-Niedziela.
Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie z następującymi dyplomami: Wychowania Muzycznego ( 1984r.), kompozycji w klasie prof. Marka Stachowskiego (1989r.) oraz organów w klasie prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy ( z wyróżnieniem 1989r.). W 1988 r. pobierał naukę improwizacji u Jana Jongepiera w Holandii oraz w Letniej Akademii Organowej w Haarlem pod kierunkiem Hansa Haselböcka i Andersa Bondemana.
W 1997 roku zdobył I nagrodę na konkursie kompozytorskim „ Vox Basilicae Calisiensis „ w Kaliszu za utwór na chór a capella. Również w 2002 roku zdobył I nagrodę na Konkursie Kompozytorskim w Mikołowie za Koncert na organy, orkiestrę smyczkową, dwie trąbki i perkusję. W 2004 roku zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „ Muzyka Ogrodowa” w Krakowie.
W swym dorobku kompozytorskim posiada utwory symfoniczne, kameralne, fortepianowe, organowe, chóralne oraz pieśni. w tym pieśni liturgicznych wykonywanych w Rzymie z okazji urodzin i 25-cio lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia z Katowic i Chór Polskiego Radia z Krakowa. Komponował muzykę liturgiczną oraz opracowywał pieśni na chór i orkiestrę symfoniczną na Ingres Arcybiskupi Kardynała Stanisława Dziwisza, oraz na wizytę Ojca Świętego Benedykta XVI w Polsce w 2006 roku ( Msza Święta na Błoniach w Krakowie). W 2016 roku napisał „MISSA JOANNIS PAULI SECUNDI” na chór i orkiestrę symfoniczną na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
Dedykował swoje utwory takim osobom jak: św. Jan Paweł II, Ojciec Święty Benedykt XVI, Ks.Kardynał Stanisław Dziwisz, aktor i reżyser Mel Gibson, Krzysztof Penderecki, Jan Jongepier, Kaja Danczowska, Anna Górecka, Julian Gembalski i in.
Utwory jego były wykonywane na różnych festiwalach min. “Festiwal Prawykonań” oraz “Śląskie Dni Muzyki Współczesnej” w Katowicach, “Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich” w Krakowie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki “PAX ET BONUM PER MUSICAM”, jak również w tak prestiżowych miejscach jak katedra Notre-Dame w Paryżu
Jego pieśń-hymn “Misericordias Domini” napisany na zamówienie Międzynarodowej Federacji XXXIV Kongresu PUERI CANTORES zdobył wielką popularność i jest śpiewany przez chóry w Europie, Ameryce, Afryce i Azji. Podobnie pieśń “Deus Caritas est” napisany na zamówienie tejże federacji.
Szczególnie interesuje go orkiestra symfoniczna z jej niewykorzystaną jeszcze kolorystyką przy konwencjonalnym użyciu instrumentów. Jego zainteresowania obejmują również muzykę filmową. Wykorzystano jego muzykę w filmach dokumentalnych Jerzego Ridana pt. ”Imię moje Kinga” ,„Pielgrzymi” oraz „Moje miasto”. Ponadto w 2010 r napisał muzykę do filmu dokumentalnego o Słudze Bożym Jerzym Ciesielskim p.t. “Konstrukcja nośna – rzecz o Jerzym Ciesielskim” w reżyserii Izabeli Drobotowicz – Orkisz. W 2010 roku uzyskał tytuł doktora w Akademii Muzycznej w Krakowie . Tematem pracy doktorskiej był jego własny utwór Koncert Fortepianowy “Pieśni wód” , który w tymże roku prawykonał jako solista wraz z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją Pawła Przytockiego. W 2014 roku z okazji kanonizacji Jana Pawła II dwie kompozycje chóralne Botora znalazły się na płycie p.t. “PRÓG NADZIEI” W HOŁDZIE JANOWI PAWŁOWI II wykonywane przez Chór Polskiego Radia. Jego koncert na skrzypce i orkiestrę symfoniczną dedykowany został legendarnej polskiej skrzypaczce Kaji Danczowskiej. W 2014 roku został uhonorowany nagrodą Prezydenta Miasta Tychy w Dziedzinie Kultury. W 2016 roku został laureatem XLIII Edycji Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia oraz otrzymał brązowy Medal Komisji Edukacji Narodowej. Natomiast w 2017 r został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz złotą odznaką honorową za Zasługi Dla Województwa Śląskiego. Jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Koncertował w Polsce, Holandii, Niemczech i Meksyku, wykonując również własne kompozycje i improwizacje.
Wśród jego recitali znalazły się również koncerty złożone z samych improwizacji na zadane tematy. Brał również udział w nagraniach płytowych swoich kompozycji i improwizacji.